به گزارش خبرنگار مهر، دومین چاپ مجموعه شعر «زولپیدم» اثر طیبه شنبه‌زاده، با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۱۱۸ صفحه و بهای ۳۵ هزار تومان توسط انتشارات سمت روشن کلمه (ناشر فعال در شهر بندرعباس) منتشر شد.

طیبه شنبه‌زاده از چهره‌های شناخته شده در میان شاعران زن در دهه هفتاد شعر ایران است.

«زولپیدم» تازه‌ترین مجموعه شعر اوست که در ابتدای سال جاری توسط انتشارات سمت روشن کلمه چاپ و منتشر شد و پس از گذشت نزدیک به ۱۰ ماه به چاپ دوم رسید.

در بستر معنا، مجموعه «زولپیدم» یک شعر اعتراضی پیچیده در لوای تشکیک است.

شکی که در غالب شعرها با پرسمان شروع می‌شود یا به پرسمان ختم می‌شود.

پرسمانی که سمت و سوی تند و تیز آن اعتراض است.

اعتراض در شعر شنبه‌زاده صرفاً یک محتوای مشخص نیست بلکه یک ظرف است که می‌تواند هر محتوایی را در خود قرار داده و به دیده شک و اعتراض به آن نگاه کند.

گاهی مانند شعر «پوست‌اندازی» «اگر بگویمت این سطل آشغال توی اتاق / با من چه می‌کند وقتی که نیستی / … که با جملات ساده و نزدیک به گفتار شروع می‌شود کم‌کم به پرسمان جدی از رفتارهای حاکم بر روزمرگی تبدیل می‌شود، شک را ایجاد می‌کند و

در نهایت به اعتراض کشیده می‌شود: «ماهی که نمی‌رود به رود / می‌پرد به جوی فاضلاب / ای ماهی کم‌هوش فاضلاب بی تنگ! / نه تو توی هیچ روخانه‌ی دیگ چدن نخواهی پخت.

«عشق دیوانگی و مرگ» اثر آن سکستون، «در شهری که در آن تو را دوست دارم» اثر لی یونگ لی و کتاب «عشق با کت و شلوار راه راه» نوشته دیان واکوفسکی از جمله ترجمه‌های منتشر شده طیبه شنبه زاده است.

کد خبر 5162990
محمد آسیابانی

برای خرید این کتاب کلیک کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

انتشارات سمت روشن کلمه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *